daisy has logged 411 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Agency

The Agency

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★
Edit this entry  
11
Uncle Josh at the Moving Picture Show

Uncle Josh at the Moving Picture Show

1902
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The One-Man Band

The One-Man Band

1900
×
★★★
Edit this entry  
11
The Magician's Alms

The Magician's Alms

1905
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
10
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Buffalo Running

Buffalo Running

1883
×
★★★★
Edit this entry  
08
Buffalo Running

Buffalo Running

1883
×
★★★★
Edit this entry  
08
Athlete Swinging a Pick

Athlete Swinging a Pick

1881
×
★★★
Edit this entry  
08
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Musician Monkey

The Musician Monkey

1878
×
★★★
Edit this entry  
08
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
Read the review Edit this entry  
08
Skyline Dance

Skyline Dance

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Money Machine

Money Machine

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry