daisy has logged 39 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dreams I Recall

Dreams I Recall

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The '?' Motorist

The '?' Motorist

1906
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sick Kitten

The Sick Kitten

1903
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Queda

Queda

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Scapegoat

My Scapegoat

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
Read the review Edit this entry  
03
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry