• Only Yesterday

    ★★★★★

  • Home Alone

  • Treasure Island

    ★★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • Honey, I Shrunk the Kids

    ★★★½

  • Ghostbusters II

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • Oliver & Company

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Empire of the Sun

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Over the Top

  • Little Shop of Horrors

    ★★★½

  • Castle in the Sky

    ★★★★★

  • Labyrinth

  • Hannah and Her Sisters

    ★★★★

  • Clue

  • Back to the Future

  • The Karate Kid

    ★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★½

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★★

  • Strange Brew

    ★★★

  • Return of the Jedi

  • Rocky Mountain Holiday with John Denver and the Muppets

    ★★★★★

  • The Fox and the Hound

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

  • Rocky II

  • The Muppet Movie

    ★★★★★

  • The Many Adventures of Winnie the Pooh

    ★★★★★

  • Rocky

    ★★★★½

  • Three Wishes for Cinderella

    ★★★★½

  • Robin Hood

  • Fiddler on the Roof

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★★

  • The Aristocats

  • The Jungle Book

  • Thoroughly Modern Millie

    ★★★½

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • My Fair Lady

  • Mary Poppins

    ★★★★★

  • The Sword in the Stone

    ★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★

  • Lady and the Tramp

  • White Christmas

    ★★★★½

  • Peter Pan

  • The Quiet Man

  • Alice in Wonderland

    ★★★★½

  • Cinderella

    ★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Song of Bernadette

    ★★★★★

  • Bambi

  • Dumbo

  • Fantasia

    ★★★★

  • Pinocchio

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★