persephone has logged 163 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rent

Rent

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hollow in the Land

Hollow in the Land

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Impetigore

Impetigore

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Private War

A Private War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sebastiane

Sebastiane

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suicide by Sunlight

Suicide by Sunlight

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mainstream

Mainstream

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Blonde One

The Blonde One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Angel

El Angel

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Trial

The Trial

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry