Dylan has written 62 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Raiders of the Lost Ark

    Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

    I don’t have anything insightful to say beyond that this whips an insurmountable amount of ass without even flinching.

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★★

    Actively avoided rewatching for three years thanks to the irrational fear that my favorite movies somehow abide by some arbitrary law of diminishing returns. What a mistake. This movie is designed to be seen and shared as many times as possible. It’s a film so in love with cinema as an art form; infectiously giddy about what the medium can accomplish with a few intricate stunts and synchronized needle drops. Not Wright’s best, but I’d argue it’s probably the best showcase of what he’s capable of as a director. Pure pop synthesis with the precision of a surgeon.

  • A Hard Day's Night

    A Hard Day's Night

    ★★★★★

    Lotta great gags on top of all the revolutionary editing. Nothing has filled me with more joy this month like Leslie Jackson and his ten disappearing doves. Quite clean indeed.

  • Batman Returns

    Batman Returns

    ★★★★★

    Like any of the great Batman stories, this plays out like one long extravagant therapy session. The cape and cowl have always been a coping mechanism; always has been and always will. What Burton wisely does here is that he takes that kernel of unresolved trauma as dress up and ruptures those wounds into an expressionist wonderland. Allowing those scars of altruistic guilt, feminine expectations, and rejection to cinematically metastasize through masks and shadows. Creating a playground for all of…

  • Lost in Translation

    Lost in Translation

    ★★★★★

    I've been afraid to revisit this film for sometime now, worrying that my smooth brained teenaged self was attaching a very limited viewpoint of loneliness onto it. Maybe it's just the pandemic or age, but this really hit harder now than it did three years ago. I admire the intimacy of strangers that Sofia Coppola so wonderfully captures here. More platonic than sexual where a glance or a touch on the foot is so much more meaningful than a kiss.…

  • A Woman Under the Influence

    A Woman Under the Influence

    ★★★★★

    Thank god for director’s birthdays helping me narrow down what to watch because I am an indecisive fool. 

    So incredibly calibrated and planned that it looks and feels effortlessly natural. One of the best examinations of identity I’ve ever seen with a heavy feminist bent. You feel that pull between personas all in Gena Rowland’s performance. She’s a fragile bundle of nerves that’s constantly changing shape dependent on the situation; flirty and charming around her husband’s friends to fun and…

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★★★

    It is MANK week my dudes. 

    I feel as though I’m legally not allowed to write anything about this movie. Everything has already been said from pure jest to serious criticism. It’s taken on a life of its own that’s twice as titanic in scope to the film it originally was. It’s more than a movie at this point, it’s an immutable part of film history. Its reign as the greatest movie of all time may have ended, but the weight of its impact will probably reverberate long after we’re gone. “Look on this work, ye Mighty, and despair”.

  • Back to the Future

    Back to the Future

    ★★★★★

    The alpha and omega of Blockbuster films as far as I’m concerned. It does not (and probably never will) get better than this.

  • Stop Making Sense

    Stop Making Sense

    ★★★★★

    As close to perfection as any earthly film can achieve. A workout tape for the soul. David Bryne’s moves here are so indescribable, moving like plasma between meek nervous energy and full on demonic possession, yet so rooted in a primal understanding that it’s easy enough to groove along at home. That one two punch of “This Must Be the Place” followed by “Once in a Lifetime” is so life-affirming in times of turmoil like this. If you watch one…

  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★★

    Do the Right Thing is boundless in nearly every regard. It’s really frustrating trying to put into words describing a film so profoundly perfect, but boundless would be it. The characters and their relationships sprawl outside of each frame; just as it’s message should resonate outside of the screen. Whether it’s Smiley peering into the pizzeria, The Love Daddy waiting for his lunch, or Da Mayor perched against a stoop; the world of Do the Right Thing is a rich tapestry…

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    “Where must we go, we who wander this wasteland, in search of our better selves”

    I’ve said before that filmmaking is a miracle and Mad Max: Fury Road only reaffirms that. There are so many instances here where you have to wonder how nobody suffered major injuries or even death to capture and depict the controlled chaos unleashed on screen. It’s a miracle that a Mad Max movie even happened after 30 years of dormancy. We don’t deserve this movie.

  • Ricky Jay and His 52 Assistants

    Ricky Jay and His 52 Assistants

    ★★★★★

    A Twin Peaks reference? In a magic show? You love to see it.