Bagus_w has logged 163 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Incite Mill

The Incite Mill

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
The General

The General

1926
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Edit this entry  
18
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
College

College

1927
×
★★★
Edit this entry  
17
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
12
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cuties

Cuties

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Edit this entry  
07
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Being There

Being There

1979
×
★★★½
Edit this entry  
30
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★½
Edit this entry  
27
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
Laddaland

Laddaland

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Jeepers Creepers 2

Jeepers Creepers 2

2003
×
★★½
Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Jumper

Jumper

2008
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tokyo: The Last Megalopolis

Tokyo: The Last Megalopolis

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
After the Curfew

After the Curfew

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Eye

The Eye

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Premonition

Premonition

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Infection

Infection

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★½
Edit this entry