Dennis has written 12 reviews for films during 2021.

  • Sleeping with Strangers

    Sleeping with Strangers

    I need to see this in a North American viewing! Help!

  • Grind

    Grind

    ★★★

    I'm doing a character study project of the characters that Adrienne Shelly plays. This was a different side of her, and I very much appreciated seeing another view of Adrienne Shelly.
    I thought Billy Crudup was pretty one-dimensional. What if Shelly had been with a different actor? Hmmmm the possibilities.

  • Sudden Manhattan

    Sudden Manhattan

    ★★★★★

    Could become my fave AS film of hers...ongoing film festival emerging. This one a must because she writes, directs, and acts in this one. If we're going to get a sense of Adienne Shelly's thoughts and writing, this is it. More to come, just watched it today.

  • The Book of Delights

    The Book of Delights

    ★★★★★

    After several weeks' digestions. The Book of Delights has become my favourite film of the 2021 Vancouver International Film Festival.

  • Yuni

    Yuni

    ★★★★

    I learned so much from this window into the culture of high school young women in present day Indonesia. The actress playing the lead was the key to my interest in this coming-of-age story. She conveyed to complexity of her dilemmas--the most important being to accept her marriage proposals or to go further into her interest in science and math after high school.
    Intimate and yet universal truths were portrayed sensitively amidst the rural/ city life in Indonesia.

  • The Scary of Sixty-First

    The Scary of Sixty-First

    Though I listed it since I tried to watch it, it probably isn't fair to review it. Rarely do I walk out of a film, but half way through I could not continue.
    The premise was strong, but the acting by all the principals was what caused me to take a hike.

  • Wildlife

    Wildlife

    ★★★★★

    A slice of life film as seen through the experiences of a 14 year old boy. He is at the centre of this film, surrounded by the performances of two amazing actors, Carey Mulligan and Jake Gyllenhaal. But it is Mulligan's film. Such a nuanced story brought to life by these actors! And I mean nuanced in a good way. I am not a fan of 'in your face' films which are so common these days.
    Nuanced means a complex…

  • The Assistant

    The Assistant

    ★★★★½

    In the bigger picture, this is damning portrayal of a toxic work environment. Subtle in that the viewer never sees direct harassment or abuse. That is what is so good about this film. Not showing the abuser makes it all the more powerful.
    Whether she washes the dishes, or disposes of needles, or is thrust upon to deal with the wife, we see in detail what this particular, and then we can generalize, to what is so toxic in some…

  • Fucking Idiots

    Fucking Idiots

    ★★★★

    Beyond being fascinated with the background scenes of my home in Vancouver, this was such a weird film. Weird enough that I can't stop thinking about it eight months later.
    What pathetic people this film portrays! The truly are...

  • Black Bear

    Black Bear

    ★★★★★

    A long time admirer of Audrey Plaza's work, I was so jazzed to be able to see this film during VIFF 2020. Plus there was a fascinating Q & A with her and others (I don't remember).
    The weird turns this story took was what got me so excited about the film. Plaza is excellent, especially in that pivotal scene near the end.
    The open ended questions the film presented were fascinating, not frustrating as some can be.
    The dynamics of the acting company were superb. I loved at one point the 'behind-the-scenes' ness of if all.
    All part of the amazing script and acting. Thank you!

  • Beans

    Beans

    ★★★★★

    The personal story of 'Beans,' an indigenous young woman entering her adolescent years coupled with the historical struggle around the Oka Crisis made this an outstanding experience for me. To add to it, and why I initially chose to watch it, was the performance of Kiawentiio as 'Beans.'
    She had done such great work in CBC's Anne with an E, and it seemed like she had grown in her artistic abilities with this full length feature.
    It still remains, eight…

  • My Salinger Year

    My Salinger Year

    ★★★★½

    Margaret Qualley brings to life a character that still lives in me eight months later. My interest in Salinger goes back to my teen years, and that initially is why I chose to see the film. But Qualley's embodiment of a post-grad entering the literary world is so believable and endearing that I am on the fence about a five star rating.
    After seeing the film and her performance, I read the book from which the film was adapted, a…