Highest rated films

  • Daughter of a Lost Bird

    ★★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Taming the Garden

    ★★★★½

  • All My Puny Sorrows

    ★★★★½

  • Yuni

    ★★★★

  • Benediction

    ★★★½

  • Quickening

    ★★★½

  • Ayukawa: The Weight of a Life

    ★★★½

  • Wildlife

    ★★★★★

  • Sudden Manhattan

    ★★★★★

  • The Book of Delights

    ★★★★★

  • The Assistant

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 14 Films watched
  • 1.2 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

The Assistant

Jul 20

Last Film

Sudden Manhattan

Oct 20

Genres, countries & languages

Drama
9 films
Documentary
3 films
Thriller
2 films
Comedy
2 films
Romance
2 films
Mystery
1 film
History
1 film
War
1 film
Horror
1 film
USA
4 films
Germany
2 films
Canada
2 films
France
2 films
Georgia
2 films
UK
2 films
Norway
1 film
Singapore
1 film
Sweden
1 film
English
9 films
Georgian
2 films
Norwegian
1 film
Portuguese
1 film
Urdu
1 film
Indonesian
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 11

Watchlist

Crew & studios

baileypippin’s most liked review

Yuni

Yuni

★★★★

I learned so much from this window into the culture of high school young women in present day Indonesia. The actress playing the lead was the key to my interest in this coming-of-age story. She conveyed to complexity of her dilemmas--the most important being to accept her marriage proposals or…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Worst Person in the World
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

The Scary of Sixty-First
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Wildlife
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

Ayukawa: The Weight of a Life

Films baileypippin watched in 2021

  • Sudden Manhattan
  • The Worst Person in the World
  • Daughter of a Lost Bird
  • What Do We See When We Look at the Sky?
  • Ayukawa: The Weight of a Life
  • Quickening
  • All My Puny Sorrows
  • The Book of Delights
  • Benediction
  • Taming the Garden
  • Yuni
  • The Scary of Sixty-First
  • Wildlife
  • The Assistant

World map

Highly rated films baileypippin is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Bo Burnham: Inside
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Licorice Pizza
  • C'mon C'mon
  • Drive My Car
  • Dune

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more