Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Babies

Babies

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Between the Folds

Between the Folds

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Living Soil

Living Soil

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Winter Solstice

Winter Solstice

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
1968 < 2018 > 2068

1968 < 2018 > 2068

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry