• Little Women

    Little Women

    ★★★★

    A great watch! Really really important modern rehashing of a powerful story for women, if at times a bit on the nose. I really enjoyed that every character made me feel conflicted! They’re so unforgiving of each other one moment and deeply empathetic in the next. In its finality, too, the character growth was satisfying to see, even if the pacing felt rushed at times.

    I did feel the film gave far more attention to Jo and Amy than to Beth…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

    A little better than I remember! Soundtrack is kinda nice and action is really impressively choreographed. Not a fan of the CGI blahfest at the end but alas! A fun watch with the RAs over thanksgiving break 🥰 See previous review for more critiques

  • Babies

    Babies

    ★★★½

    I’m baby for babies

  • The Peanuts Movie

    The Peanuts Movie

    ★★★★½

    Really fun, wholesome, charming, and nostalgic in the many ways it pays tribute to the comic strip or earlier animated adaptations. Made me laugh a ton, and carried some sweet lessons about confidence and authenticity. Animation style is so fantastic, too, love the aesthetic! Delightful!

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film

    ★★★★

    Really honest. An important artistic piece coming from an influential figure. I appreciate how things were portrayed as not totally resolved. Acting from Sadie, especially, is phenomenal. Glad Taylor is bringing these kinds of issues to light because they’re serious, deeply damaging, and prevalent. However, I also think she could have done so with more grace. What Gyllenhaal did, if portrayed fairly, was shameful and wrong. To call him out is right, but in this manner? I just don’t know.…

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★★

    Wow!! Third watch and this was my favourite so far. It gained that elusive final half star. I feel like often these kind of films lose points for their lack of rewatchability, but Knives Out remains the exception to that rule. I love the revamping of the murder mystery genre in a way that feels fresh but still pays its respects to earlier iterations. Great writing, awesome sets, a remarkable cast, surprisingly good cinematography, and joyfully stellar editing really bring the…

  • Eternals

    Eternals

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Ambitious, but really bloated and kinda lifeless at times. So many characters, so much new world-building, too many villains, tons of background, lots of themes, etc. I went in with pretty low expectations, so I wasn’t horribly disappointed, but this didn’t make me pumped for the MCU’s future either. But hey! At least theatres are open again. That’s pretty neat. The film also had some pretty sweet visuals and an occasional compelling scene. The cast was also pretty diverse and…

  • The Two Popes

    The Two Popes

    ★★★★½

    Such a good film. Falling down my ranks as of this viewing, but still so good. Screenplay, music, acting, and cinematography really pull it together well, and good Christian media is rare, so that’s a win.

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    Wowza. Take the world building and scope of Tolkien’s LOTR, the ensemble cast of the MCU, the patience of Paterson, and the tone and style of Bladerunner 2049 or Arrival, and you get something like this. Need I say more?









    Yes. :) The MUSIC. From the first scene I knew Zimmer had yet again done something special. The number of just bizarre and novel sounds that came out of this film, both in score and in sound design (shoutout to Theo Green)…

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Don’t get me wrong, La La Land is a fantastic film, but the academy chose rightly for Best Picture.

    Such an important and just ridiculously ambitious film. It tackles SO MANY issues but somehow maintains its tone, manages to do so sensitively yet meaningfully, and never feels jumbled or disjointed. On top that, the film is just gorgeous. The lighting, the music, the cinematography, the choppy editing, the metaphors, the screenplay, and the three-part plot structure all come together to…

  • Between the Folds

    Between the Folds

    ★★★★½

    Yes, it’s a documentary about folding paper, and yes, I freaking loved it. Watched with my boi Matt in PA today. If you don’t want to buy it on Prime, the whole thing is on YouTube. You’re welcome.

    A thing I learned today:
    - Watching a movie about folding paper and thoroughly enjoying a movie are not mutually exclusive events. Who knew?

  • Ponyo

    Ponyo

    ★★★★

    Bursting with creativity and spunk! The characters are all really fun and unique, and I appreciate the simple plot. This one and My Neighbor Totoro really capture well the imagination and joy of childhood. The artistic flavor, too, is so so strong here - beautiful! Many of the Ghibli films I’ve seen so far have some cool environmentalist and conservationist themes, and that’s something I can 100% get behind, too. :)