Ashley has logged 43 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Sheep

Black Sheep

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
27
First Family

First Family

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Save the Last Dance

Save the Last Dance

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thirteen Days

Thirteen Days

2000
×
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wolf Girl

Wolf Girl

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
City Hall

City Hall

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
Read the review Edit this entry  
17
The Contender

The Contender

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Nixon

Nixon

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
State of Play

State of Play

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Milk

Milk

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Man of the Year

Man of the Year

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Advise & Consent

Advise & Consent

1962
×
Read the review Edit this entry  
08
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★½
Read the review Edit this entry