Barscream has logged 154 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
In Search of Darkness: A Journey Into Iconic '80s Horror

In Search of Darkness: A Journey Into Iconic '80s Horror

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Read the review Edit this entry  
22
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hellraiser: Judgment

Hellraiser: Judgment

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Henchman: The Al Leong Story

Henchman: The Al Leong Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The History of Time Travel

The History of Time Travel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The House of the Seven Gables

The House of the Seven Gables

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
House of 1,000 Dolls

House of 1,000 Dolls

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nightmare Cinema

Nightmare Cinema

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mark of The Beast: The Legacy of the Universal Werewolf

Mark of The Beast: The Legacy of the Universal Werewolf

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eye of the Beholder: The Art of Dungeons & Dragons

Eye of the Beholder: The Art of Dungeons & Dragons

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Asphyx

The Asphyx

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Culture Shock

Culture Shock

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Day

Good Day

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Candyman: Day of the Dead

Candyman: Day of the Dead

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Black Sleep

The Black Sleep

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Legend of the 7 Golden Vampires

The Legend of the 7 Golden Vampires

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Never Hike Alone

Never Hike Alone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tales from the Hood 2

Tales from the Hood 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Birth of the Living Dead

Birth of the Living Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gravy

Gravy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wicker Tree

The Wicker Tree

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
At the Drive-In

At the Drive-In

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fire and Ice

Fire and Ice

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry