Barton Kimball has logged 394 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man from Hong Kong

The Man from Hong Kong

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Downsizing

Downsizing

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Cut and Run

Cut and Run

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Judd Apatow: The Return

Judd Apatow: The Return

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Unforgettable

Unforgettable

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Disconnected

Disconnected

1984
×
Read the review Edit this entry  
11
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
Read the review Edit this entry  
10
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Psych: The Movie

Psych: The Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Castle Keep

Castle Keep

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dutch

Dutch

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Smokey and the Bandit Part 3

Smokey and the Bandit Part 3

1983
×
Read the review Edit this entry  
19
Wolfen

Wolfen

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry