Barton Kimball has logged 38 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dutch

Dutch

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Smokey and the Bandit Part 3

Smokey and the Bandit Part 3

1983
×
Read the review Edit this entry  
19
Wolfen

Wolfen

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Down

Down

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Chauffeur

My Chauffeur

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Man's Best Friend

Man's Best Friend

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Loaded Weapon 1

National Lampoon's Loaded Weapon 1

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Incredible Shrinking Woman

The Incredible Shrinking Woman

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dudes

Dudes

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil's Honey

The Devil's Honey

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The House

The House

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lure

The Lure

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Junior Bonner

Junior Bonner

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lift

The Lift

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Devil's Rain

The Devil's Rain

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry