Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Pie

American Pie

1999
×
★★½
Edit this entry  
08
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Masaan

Masaan

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jaane Tu... Ya Jaane Na

Jaane Tu... Ya Jaane Na

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rang De Basanti

Rang De Basanti

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dil Chahta Hai

Dil Chahta Hai

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dev.D

Dev.D

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zindagi Na Milegi Dobara

Zindagi Na Milegi Dobara

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tanhaji: The Unsung Warrior

Tanhaji: The Unsung Warrior

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Sherlock: The Reichenbach Fall

Sherlock: The Reichenbach Fall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Sherlock: The Hounds of Baskerville

Sherlock: The Hounds of Baskerville

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sherlock: A Scandal in Belgravia

Sherlock: A Scandal in Belgravia

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry