• Wonder Woman 1984

    ★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • A Simple Favor

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★½

  • Black Panther

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • It

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★½

  • La La Land

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Brooklyn

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★½

  • Song of the Sea

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★½

  • The Avengers

    ★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★

  • Clueless

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Dangerous Liaisons

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★