Daniel has logged 365 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Grinch

The Grinch

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hellboy

Hellboy

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wind

Wind

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chef Donald

Chef Donald

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Pink Panther

The Pink Panther

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Day & Night

Day & Night

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry