Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Tarnation

Tarnation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★
Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Robots

Robots

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
11
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ma

Ma

2019
×
★½
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Edit this entry  
29
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★
Edit this entry  
27
At Land

At Land

1944
×
★★★★
Edit this entry  
27
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
15
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★½
Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★½
Edit this entry  
09
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★
Edit this entry  
09
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Edit this entry  
08
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
Edit this entry  
08
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Edit this entry  
07
Free Guy

Free Guy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Edit this entry