Bea has logged 179 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Julia

Julia

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
17
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
½
Edit this entry  
14
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casper

Casper

1995
×
★★
Edit this entry  
11
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Edit this entry  
05
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Edit this entry