Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Chocolate Babies

Chocolate Babies

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Twins Effect

The Twins Effect

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
On the Old Roman Road

On the Old Roman Road

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rose Tinted Dreams

Rose Tinted Dreams

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Taekwondo

Taekwondo

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
C'est La Vie

C'est La Vie

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Sister's Good Fortune

My Sister's Good Fortune

1995
×
★★
Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
El Topo

El Topo

1970
×
★★★
Edit this entry  
13
Modesty Blaise

Modesty Blaise

1966
×
★★★
Edit this entry  
13
Macho Dancer

Macho Dancer

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Horoscope

Horoscope

1991
×
Read the review Edit this entry  
10
The Wayward Girl

The Wayward Girl

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rab Ne Bana Di Jodi

Rab Ne Bana Di Jodi

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
Edit this entry  
06
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
The Basilisks

The Basilisks

1963
×
★★★
Edit this entry  
06
Hallelujah the Hills

Hallelujah the Hills

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
All the Vermeers in New York

All the Vermeers in New York

1990
×
★★
Edit this entry  
03
The Prince

The Prince

2019
×
★★
Edit this entry  
02
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★
Edit this entry  
27
A Lonely Cow Weeps at Dawn

A Lonely Cow Weeps at Dawn

2003
×
Read the review Edit this entry  
27
Alpine Fire

Alpine Fire

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Lady Oscar

Lady Oscar

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Summer Dress

A Summer Dress

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Conversation Piece

Conversation Piece

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
Band Baaja Baaraat

Band Baaja Baaraat

2010
×
★★
Edit this entry  
25
Wittgenstein Plays Chess With Marcel Duchamp, Or How Not To Do Philosophy

Wittgenstein Plays Chess With Marcel Duchamp, Or How Not To Do Philosophy

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Noelle

Noelle

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
24 City

24 City

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Giant Little Ones

Giant Little Ones

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Detective Dee: The Four Heavenly Kings

Detective Dee: The Four Heavenly Kings

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lemon Popsicle

Lemon Popsicle

1978
×
Read the review Edit this entry