• Hamlet

    Hamlet

    ★★★½

    realizing in the first ten minutes that the way this story goes this would end up lesbian, i felt a rush going through my body that cant be put into words.

  • The Bed

    The Bed

    ★★★★

    watched this while lying in bed

  • Because of Winn-Dixie

    Because of Winn-Dixie

    ★½

    this made me hate winn-dixie

  • Hello, Dolly!

    Hello, Dolly!

    ★★★★★

    insanely well choreographed musical numbers in the finest technicolor starring barbra streisand ... whats better than this

  • Chocolate Babies

    Chocolate Babies

    ★★★★★

    gay terrorist cinema at its most fabulous

  • The Twins Effect

    The Twins Effect

    ★★★★

    a tear rolls down the side of my face while the credits play on my laptop screen 'they dont make 'em like this anymore' i whisper to myself

  • On the Old Roman Road

    On the Old Roman Road

    ★★★★

    askarian's surreal visuals tend so beautiful to the viewer while containing such sadness drenched history

  • Taekwondo

    Taekwondo

    ★★★★★

    reading masculinty as a house, that the average viewer is only able to enter through germán whose sexuality seems like an invader in a sacred place where men can be in company of men and be emotionally and physically naked. but unlike germán who is only able to see the object of his lust in small glimpses he can allow himself without feeling guilty, our true accomplice is the camera presenting us the body in all his glory, knowing exactly how to capture the taste of the homoerotic bond of a straight male friendship.

  • C'est La Vie

    C'est La Vie

    ★★

    literally i just want to live in a rented house in a summer resort

  • Freaky

    Freaky

    ★★★

    hands up if you too woke up one morning with a deeper voice and more bodyhair, having to figure out the thing between your legs and your attraction to a specific jock guy

  • Happiest Season

    Happiest Season

    ★★★★

    its beatiful being able to see your story told in the three-act-structure of the common romcom.

  • Ham on Rye

    Ham on Rye

    ★★★★★

    remnants of that fateful day when that inconspicuous kiss stole away time. stole everything we had, mother and father and even our bodies. deciphering a new reality.