Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Babilônia 2000

Babilônia 2000

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Time

Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Foreign Land

Foreign Land

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Playing

Playing

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Unremember

Unremember

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Master, a Building in Copacabana

Master, a Building in Copacabana

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Babilônia 2000

Babilônia 2000

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry