Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kill List

Kill List

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Battle Royale II: Requiem

Battle Royale II: Requiem

2003
×
Read the review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Platoon

Platoon

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Salvador

Salvador

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
City Slickers

City Slickers

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Becket

Becket

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora!

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Glory to the Filmmaker!

Glory to the Filmmaker!

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mishima: The Last Debate

Mishima: The Last Debate

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry