Thomas has logged 303 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Firm

The Firm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cam

Cam

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sodomites

Sodomites

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The American Meme

The American Meme

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Immortal

Immortal

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Creed II

Creed II

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Papillon

Papillon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Digital Devil Story - Goddess Reborn

Digital Devil Story - Goddess Reborn

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry