Steven has logged 245 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Drifting Classroom

The Drifting Classroom

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sada

Sada

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cadence Commercial (Standing Woman)

Cadence Commercial (Standing Woman)

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Screen Test: Edie Sedgwick

Screen Test: Edie Sedgwick

1965
×
★★★
Edit this entry  
26
Screen Test: Lou Reed (Coke)

Screen Test: Lou Reed (Coke)

1966
×
★★★½
Edit this entry  
26
Screen Test: Ingrid Superstar

Screen Test: Ingrid Superstar

1966
×
★★★
Edit this entry  
26
Screen Test: Ann Buchanan

Screen Test: Ann Buchanan

1964
×
★★★
Edit this entry  
26
Screen Test: Nico

Screen Test: Nico

1966
×
★★★★
Edit this entry  
26
Screen Test: Nico (Hershey)

Screen Test: Nico (Hershey)

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Mega Monster Battle: Ultra Galaxy Legends The Movie

Mega Monster Battle: Ultra Galaxy Legends The Movie

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Emperor Tomato Ketchup

Emperor Tomato Ketchup

1971
×
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Emotion

Emotion

1966
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Yesterday

Yesterday

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Raven

The Raven

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★½
Edit this entry  
12
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★
Edit this entry  
11
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Edit this entry  
11
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
10
Society

Society

1989
×
★★★★
Edit this entry