Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Nocturna - The Great Old Man's Night

Nocturna - The Great Old Man's Night

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Edit this entry  
26
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
Edit this entry  
26
Close-Up

Close-Up

1990
×
Read the review Edit this entry  
24
The Endless Film

The Endless Film

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★½
Edit this entry  
23
A Glitch in the Matrix

A Glitch in the Matrix

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Vampires

Vampires

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Master

The Master

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Long Night of Francisco Sanctis

The Long Night of Francisco Sanctis

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Bad Christmas

Bad Christmas

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Concert for the Battle of El Tala

Concert for the Battle of El Tala

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Strive, Strive, Strive

Strive, Strive, Strive

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
20
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fellinopolis

Fellinopolis

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bandido

Bandido

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★½
Edit this entry  
04
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
Hitler’s Escape

Hitler’s Escape

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Edit this entry  
13
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry