Ben A.D. has logged 918 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
30
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★
Edit this entry  
27
By the Time It Gets Dark

By the Time It Gets Dark

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
2046

2046

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
24
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
John Denver and the Muppets: A Christmas Together

John Denver and the Muppets: A Christmas Together

1979
×
★★★
Edit this entry  
21
Paper Heart

Paper Heart

2009
×
★★
Edit this entry  
20
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nutcracker Fantasy

Nutcracker Fantasy

1979
×
★★★
Edit this entry  
19
Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★
Edit this entry  
18
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
17
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Edit this entry  
17
The Miracle on 34th Street

The Miracle on 34th Street

1955
×
★★
Edit this entry  
16
Suck Seed

Suck Seed

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★
Edit this entry  
16
Escape from the 'Liberty' Cinema

Escape from the 'Liberty' Cinema

1990
×
★★★
Edit this entry  
16
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
Pigsty

Pigsty

1969
×
★★★
Edit this entry  
13
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★
Edit this entry  
13
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Edit this entry  
13
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
Edit this entry  
12
Star in the Night

Star in the Night

1945
×
★★★
Edit this entry  
12
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Edit this entry  
11
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★
Edit this entry  
10
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★
Edit this entry  
10
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
Edit this entry  
08
Lupin the Third: The Mystery of Mamo

Lupin the Third: The Mystery of Mamo

1978
×
★★★★
Edit this entry  
08
Last Days

Last Days

2005
×
★★
Edit this entry  
08
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★
Edit this entry