Benjamin has logged 205 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★
Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★
Edit this entry  
08
Dogma

Dogma

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
2 Days in the Valley

2 Days in the Valley

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heathers

Heathers

1989
×
★★½
Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★
Edit this entry  
12
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Guilty

The Guilty

2021
×
Edit this entry  
11
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
Edit this entry  
10
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Edit this entry  
22
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★½
Edit this entry  
21
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Edit this entry  
20
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
15
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★
Edit this entry  
13
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
06
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★½
Edit this entry  
27
The Undercover Kid

The Undercover Kid

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry