Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
1492: Conquest of Paradise

1492: Conquest of Paradise

1992
×
★★★
Edit this entry  
05
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Someone to Watch Over Me

Someone to Watch Over Me

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Good Year

A Good Year

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★½
Edit this entry  
30
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Maelström

Maelström

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Sharpe's Rifles

Sharpe's Rifles

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Footloose

Footloose

1984
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killer Inside Me

The Killer Inside Me

2010
×
★★½
Edit this entry  
14
The American Soldier

The American Soldier

1970
×
★★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Simpsons in Plusaversary

The Simpsons in Plusaversary

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Edit this entry  
11
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
08
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Waterloo

Waterloo

1970
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
30
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
House IV

House IV

1992
×
★★½
Edit this entry  
27
The Horror Show

The Horror Show

1989
×
★★★½
Edit this entry  
26
Apprentice to Murder

Apprentice to Murder

1988
×
Edit this entry  
26
House II: The Second Story

House II: The Second Story

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Edit this entry  
25
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★½
Edit this entry