• Someone to Watch Over Me

    Someone to Watch Over Me

    ★★★½

    Only Ridley Scott can take a generic erotic thriller and turn it into something sensual and intoxicating. And by intoxicating I mean the photography. Other than Michael Mann nobody shoots a night scene like Sir Ridders. This film has a semi-hypnotic sensibility. The shots of New York are drenched in atmosphere. It almost felt like I was watching an Abel Ferrara film with a budget.

    As for the story it's essentially a precursor to the "Bodyguard." A detective played by…

  • A Good Year

    A Good Year

    ★★★

    How nice of Sir Ridders to get himself and his buddies a six week holiday in the south of France. Top bloke!

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★★½

    Lady Gaga? More like Lady Macbeth, amirite?

    I went into this film knowing nothing except that if I didn't go to see it Ridley Scott would probably come to my door and yell at me. Jokes aside, I have to say that I really enjoyed this film. "House of Gucci" is to fashion what "Scarface" is to cocaine. Ridley Scott's economical, handheld style has become a style in and of itself. It's sleek, stylish but it never feels overblown regardless…

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★

    Sometimes it takes a Queen to portray a Princess!

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★★½

    I really enjoyed this film. Going into it I had no sense of nostalgia for the series and to be completely honest, I'm not the biggest fan of the original two films. Thankfully, this film looked at the way films like the "Star Wars" sequels failed and did the complete opposite. It respected its fanbase and what came before whilst also laying the foundations for the new characters to take the reigns.

    McKenna Grace was the standout as the young…

  • The Counselor

    The Counselor

    ★★★★

    Talk about a total Jekyll and Hyde movie. The first hour of this film is incredibly tedious as it meekly drifts from one scene to the next. The alarm bells were ringing up until it gets to a sequence with a motorbike and some razor wire. It's a meticulously crafted sequence that jolts the film into life. It's almost as if Ridley Scott woke up from his nap and realised that he's been given the privilege of adapting the words…

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

    The attention to detail this film has is utterly insane. Alfonso Cuaron broke the series with this film. It was going to be impossible for any subsequent follow up to match the genius of the filmmaking on display. From the opening shot there's a real sense of craftsmanship. I love the amount of establishing shots that are used. Every location feels lived in and and has a purpose to the story. Whether that's the crooked bridge Harry and Lupin emotionally…

  • The Simpsons in Plusaversary

    The Simpsons in Plusaversary

    Holy crap! Just when you thought that "The Simpsons" couldn't sink any lower. WOW! Disney once again trots out their prize hog to shill Disney plus subs to, for some weird reason, Disney plus subscribers? This has Lisa of all people shilling so hard that I felt like I'd been transported to some kind of weird, inter-dimensional hell world where all sense of irony and self-awareness has been depleted. You just know that this had thirty Disney higher ups combing…

  • Polytechnique

    Polytechnique

    ★★★★½

    Denis Villenueve is the best director currently working right now. I don't think anybody comes close to the level of output and quality he's sustained over the last decade or so.

    "Polytechnique" is a harrowing recounting of the "Montreal Massacre," in which a loser incel decided to murder fourteen women at a college campus and injure dozens more. He only targeted women due to his pathetic dislike of feminism. Good job of proving why feminism isn't needed, idiot. The guy…

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★★

    An all-time classic!

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★★

    BBQ Pizza, cold brewski's and the joint greatest horror film ever made, Halloween isn't complete until my annual watch of John Carpernter's masterpiece; "The Thing." This is my most logged film on Letterboxd and I'm simply running out of superlatives to describe this film with. It's a masterpiece. You know it, I know it, everyone knows it. What more else is there to say? The music, the tension, the paranoia, the setting, the framing, the acting, the action, the pacing,…

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    Oh man, where to even begin?

    Denis Villeneuve has officially taken the blockbuster crown from Christopher Nolan. Whilst the latter is getting high off his own farts, the former is pushing the boundaries of genre filmmaking with each subsequent release.

    "Dune" is incredible! It's proof that any book can be adapted as-long as you have talented people overseeing the project. From the moment it was announced that Villeneuve would be helming the film I was put at ease. I had…