Ben has logged 84 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Clockers

Clockers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Mannequin

Mannequin

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Possessed

Possessed

1931
×
★★½
Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harriet Craig

Harriet Craig

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Above Suspicion

Above Suspicion

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry