Ben has logged 70 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★½
Edit this entry  
30
Maya

Maya

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Apparition

Apparition

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Color Adjustment

Color Adjustment

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Señorita

Señorita

2011
×
★★½
Edit this entry  
27
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eden

Eden

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
All Is Forgiven

All Is Forgiven

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
20
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Edit this entry  
20
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
High School Confidential!

High School Confidential!

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knock on Any Door

Knock on Any Door

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prescription: Murder

Prescription: Murder

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Foxes

Foxes

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Breezy

Breezy

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Midnight in the Garden of Good and Evil

Midnight in the Garden of Good and Evil

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry