Ben has logged 58 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Destiny

Destiny

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beware of a Holy Whore

Beware of a Holy Whore

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Sun of Satan

Under the Sun of Satan

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hans

Hans

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Idiot

The Idiot

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lost in Beijing

Lost in Beijing

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom

Phantom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pootie Tang

Pootie Tang

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Police

Police

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The World

The World

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dogma

Dogma

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Engram

Engram

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shift

Shift

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Demons

Demons

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Faces

Faces

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gilda

Gilda

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Train Home

Last Train Home

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Railroad of Hope

Railroad of Hope

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mona Lisa

Mona Lisa

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moving Perspectives

Moving Perspectives

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Love Guru

The Love Guru

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Everything Visible Is Empty

Everything Visible Is Empty

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Days and Nights in the Forest

Days and Nights in the Forest

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blood Wedding

Blood Wedding

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry