• Jingle All the Way

  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya

    ★★★½

  • A Warning to the Curious

    ★★★★½

  • The Curse of the Cat People

    ★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★

  • Far from Heaven

    ★★★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★★★

  • Trancers

    ★★★

  • The Thin Man

    ★★★★

  • Love & Peace

    ★★★★

  • The Little Match Girl

    ★★★★

  • Il Mare

    ★★★★

  • Inside

    ★★★½

  • Christmas in Connecticut

    ★★★

  • The Bishop's Wife

    ★★★

  • Black Christmas

    ★★★★

  • Batman Returns

    ★★★½

  • Scandal

    ★★★