Benjamin has logged 433 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Madness of King George

The Madness of King George

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
True Stories

True Stories

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
...But Film Is My Mistress

...But Film Is My Mistress

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
Come Back, Little Sheba

Come Back, Little Sheba

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
25 Ways to Quit Smoking

25 Ways to Quit Smoking

1989
×
Edit this entry  
13
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Edit this entry  
13
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Julius Caesar

Julius Caesar

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

2009
×
Read the review Edit this entry  
02
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ferdinand the Bull

Ferdinand the Bull

1938
×
Edit this entry  
01
The Box

The Box

1967
×
Edit this entry  
30
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Queen

The Queen

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
On the Town

On the Town

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry