Benjamin has logged 433 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
16
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pilgrimage

Pilgrimage

×
Edit this entry  
10
Afronauts

Afronauts

2014
×
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Sunday In the Park With George

Sunday In the Park With George

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sky Is on Fire

The Sky Is on Fire

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ghost

Ghost

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
Edit this entry  
11
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Keith

Keith

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry