Benjamin has logged 42 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★½
Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Patriotism

Patriotism

1964
×
Read the review Edit this entry  
27
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Grease Live

Grease Live

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fifty Shades of Black

Fifty Shades of Black

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Copycat

Copycat

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saw III

Saw III

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I.Q.

I.Q.

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry