Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★½
Edit this entry  
30
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Transformers

Transformers

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Wave

The Wave

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Edit this entry  
26
Contra

Contra

2020
×
★½
Edit this entry  
24
The Baader Meinhof Complex

The Baader Meinhof Complex

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Dune

Dune

1984
×
★★★
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
Read prior review Edit this entry  
07
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Babel

Babel

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★
Edit this entry  
06
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Colossal

Colossal

2016
×
★★
Edit this entry  
01
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★
Edit this entry