Beth has logged 486 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scotty and the Secret History of Hollywood

Scotty and the Secret History of Hollywood

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
William S. Burroughs: A Man Within

William S. Burroughs: A Man Within

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★½
Edit this entry  
25
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Frozen North

The Frozen North

1922
×
★★½
Edit this entry  
19
Neighbors

Neighbors

1920
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cops

Cops

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paragraph 175

Paragraph 175

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Convict 13

Convict 13

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
Read the review Edit this entry  
08
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
Edit this entry  
07
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bag

Bag

2001
×
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
King and Country

King and Country

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Edit this entry  
31
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Adventure Time

Adventure Time

2008
×
Read the review Edit this entry  
24
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Pieces

Pieces

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saw

Saw

2004
×
★★½
Edit this entry  
14
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry