Beth has logged 50 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mickey Blue Eyes

Mickey Blue Eyes

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Süden

Süden

1990
×
Read the review Edit this entry  
17
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
Read the review Edit this entry  
15
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
...And God Created Woman

...And God Created Woman

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time in Norway

Once Upon a Time in Norway

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Until the Light Takes Us

Until the Light Takes Us

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hotel New Hampshire

The Hotel New Hampshire

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rubber's Lover

Rubber's Lover

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Atomic Cafe

The Atomic Cafe

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Structure of Crystals

The Structure of Crystals

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Garden

The Garden

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry