alisa🍷 has logged 161 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Danger Close

Danger Close

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
All About Me

All About Me

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Big

Big

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Dog's Way Home

A Dog's Way Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★½
Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pompeii: Secrets of the Dead

Pompeii: Secrets of the Dead

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Go Figure

Go Figure

2005
×
★★½
Edit this entry  
20
Rip Girls

Rip Girls

2000
×
★★½
Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Get a Clue

Get a Clue

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
Astérix at the Olympic Games

Astérix at the Olympic Games

2008
×
Edit this entry  
18
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
Mr. Popper's Penguins

Mr. Popper's Penguins

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Dr. Dolittle 2

Dr. Dolittle 2

2001
×
★★½
Edit this entry  
17
Doctor Dolittle

Doctor Dolittle

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★½
Edit this entry  
17
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1961
×
★★½
Edit this entry  
16
Loving Ibiza

Loving Ibiza

2013
×
Edit this entry  
14
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
Read prior review Edit this entry  
13
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Beach

The Beach

2000
×
★★½
Edit this entry  
06
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★½
Edit this entry  
06
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
Read It and Weep

Read It and Weep

2006
×
Edit this entry  
02
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Big Momma's House 2

Big Momma's House 2

2006
×
Edit this entry  
01
Big Momma's House

Big Momma's House

2000
×
Edit this entry  
30
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Titanic: 20 Years Later with James Cameron

Titanic: 20 Years Later with James Cameron

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
True Lies

True Lies

1994
×
★★★
Edit this entry  
22
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Sharks of Lost Island

Sharks of Lost Island

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★½
Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★
Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Read prior review Edit this entry