Michael has logged 140 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Death Line

Death Line

1972
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Nightcomers

The Nightcomers

1972
×
★★★½
Edit this entry  
24
Down a Dark Hall

Down a Dark Hall

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
The Wretched

The Wretched

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Alone

Alone

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Countdown

Countdown

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
They're Watching

They're Watching

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
The Trip to Greece

The Trip to Greece

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Good Boy

Good Boy

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
You Should Have Left

You Should Have Left

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
½
Edit this entry  
07
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Edit this entry  
07
Soleil Ô

Soleil Ô

1970
×
★★★★
Edit this entry  
07
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bottom of the 9th

Bottom of the 9th

2019
×
½
Edit this entry  
06
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★½
Edit this entry  
06
Cocktail

Cocktail

1988
×
Edit this entry  
06
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★
Edit this entry  
05
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Burden

Burden

2018
×
★★★½
Edit this entry