Michael has logged 56 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Lake Bodom

Lake Bodom

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
½
Edit this entry  
08
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Edit this entry  
08
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★
Edit this entry  
03
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
Edit this entry  
03
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Race with the Devil

Race with the Devil

1975
×
★★★★
Edit this entry  
02
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Host

Host

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Edit this entry  
23
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Beach House

The Beach House

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Resort

The Resort

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★
Edit this entry  
11
His House

His House

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Border

Border

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★½
Edit this entry  
12
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
08
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Peppermint

Peppermint

2018
×
½
Edit this entry  
01
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Proof of Life

Proof of Life

2000
×
★★½
Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry