Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ping Pong the Animation

Ping Pong the Animation

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Monster

Monster

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
My Hero Academia: Heroes Rising

My Hero Academia: Heroes Rising

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
My Hero Academia: Two Heroes

My Hero Academia: Two Heroes

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
ERASED

ERASED

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Akira

Akira

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry