• Stuart Little

    ★★★½

  • The Green Mile

    ★★★½

  • Deuce Bigalow: Male Gigolo

    ½

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★½

  • Sleepy Hollow

    ★★

  • The World Is Not Enough

    ★★★½

  • Ali G, Innit

    ★★½

  • Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

    ★★★½

  • Toy Story 2

    ★★½

  • The Insider

    ★★★★

  • Bringing Out the Dead

    ★★★½

  • Three Kings

    ★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★★½

  • The Bone Collector

    ★½

  • Dudley Do-Right

    ★★

  • Bowfinger

    ★½

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • Nowhere to Hide

    ★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★½

  • Inspector Gadget

    ★★★½

  • The Haunting

    ★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • Candyman: Day of the Dead

    ★½

  • American Pie

    ★★★★½

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★★½

  • Wild Wild West

    ★★★

  • Big Daddy

    ★★½

  • Tarzan

    ★★★★

  • Making Taxi Driver

  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

    ★★½

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★★

  • The Straight Story

    ★★★★½

  • The Virgin Suicides

    ★★★½

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

  • Entrapment

    ★★½

  • Election

    ★★★★½

  • Life

    ★★★

  • The Mummy

    ★★★★½

  • Never Been Kissed

    ★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★½

  • Analyze This

    ★★★

  • October Sky

    ★★★½

  • Office Space

    ★★★½

  • She's All That

    ★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★½

  • The Boondock Saints

    ★★★★

  • Batman Beyond: The Movie

  • Patch Adams

    ★★★

  • The Thin Red Line

    ★★★★½

  • You've Got Mail

    ★★★

  • The Prince of Egypt

    ★★

  • Shakespeare in Love

    ★★½

  • Jack Frost

    ★★½

  • Psycho

  • A Bug's Life

    ★★½

  • Enemy of the State

    ★★★

  • I Still Know What You Did Last Summer

    ★½

  • The Waterboy

    ½

  • American History X

    ★★★½

  • The Lion King II: Simba's Pride

    ★½

  • Bride of Chucky

    ★★½

  • Urban Legend

    ★★½

  • Scooby-Doo on Zombie Island

    ★★★★

  • Antz

    ★½

  • Rush Hour

    ★★★½

  • Ronin

    ★★★

  • Blade

    ★★★½

  • Halloween H20: 20 Years Later

    ★★

  • The Parent Trap

    ★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★½