• The In-Laws

    ★★★★

  • Rocky II

    ★★★

  • The Muppet Movie

    ★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • The Brood

    ★★★½

  • Stalker

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Mad Max

    ★★★½

  • The Warriors

    ★★★★

  • Escape From Alcatraz

    ★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★½

  • Superman

    ★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★★★

  • The Star Wars Holiday Special

  • The Lord of the Rings

    ★★★

  • Halloween

    ★★★½

  • Movies Are My Life: A Profile on Martin Scorsese

  • Days of Heaven

    ★★★★

  • Girlfriends

    ★★★★

  • Animal House

    ★★★★½

  • Grease

    ★★★½

  • Jaws 2

    ★★★

  • Game of Death

  • Opening Night

    ★★★★★

  • Saturday Night Fever

    ★★★½

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★½

  • Mario Puzo's The Godfather: The Complete Novel for Television

  • The Making of Star Wars

  • House

    ★★★★★

  • The Spy Who Loved Me

    ★★½

  • The Rescuers

    ★★½

  • The Hills Have Eyes

    ★★½

  • Star Wars

    ★★★½

  • Annie Hall

    ★★

  • Rabid

    ★★★½

  • Eraserhead

    ★★★★

  • The Many Adventures of Winnie the Pooh

    ★★½

  • Suspiria

    ★★★½

  • Mikey and Nicky

    ★★★★★

  • Rocky

    ★★★★½

  • Carrie

    ★★★★

  • Network

    ★★★★

  • The Shootist

    ★★★½

  • The Outlaw Josey Wales

    ★★★½

  • The Omen

    ★★★½

  • The Bad News Bears

    ★★★

  • All the President's Men

    ★★★½

  • The Man Who Fell to Earth

    ★★½

  • The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★½

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★½

  • Shivers

    ★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★½

  • Jaws

    ★★★★

  • Night Moves

    ★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★

  • The Man with the Golden Gun

    ★★★

  • Black Christmas

    ★★★★½

  • The Gambler

    ★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★½

  • The Terminal Man

    ★★★

  • Blazing Saddles

    ★★

  • The Amputee