Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
As the Gods Will

As the Gods Will

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
Grandpa's Glasses

Grandpa's Glasses

1913
×
★★½
Edit this entry  
29
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
Edit this entry  
28
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
Edit this entry  
25
Brother

Brother

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Project X

Project X

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Old

Old

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

2021
×
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
That Man from Rio

That Man from Rio

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Estradas

Estradas

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Rat Fever

Rat Fever

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
M8 - When Death Rescues Life

M8 - When Death Rescues Life

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Primal

Primal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
Seen, Not Seen

Seen, Not Seen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
After Earth

After Earth

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Eye for an Eye

Eye for an Eye

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Cinema Brasileiro, Mercado Ocupado

Cinema Brasileiro, Mercado Ocupado

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ninjas

Ninjas

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Edit this entry  
21
Talking Cinema

Talking Cinema

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
Redacted

Redacted

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Knock Off

Knock Off

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Brasil

Brasil

1981
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
13
Wind

Wind

1996
×
★★★½
Edit this entry