Sort by

Binder_Palogi has logged 580 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Janus

Janus

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Strip Nude for Your Killer

Strip Nude for Your Killer

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
Read the review Edit this entry  
29
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Trapp Family in America

The Trapp Family in America

1958
×
★★★
Edit this entry  
28
The Trapp Family

The Trapp Family

1956
×
★★★
Edit this entry  
27
Tatort: Wer bin ich?

Tatort: Wer bin ich?

×
★★★★
Edit this entry  
27
Kon-Tiki

Kon-Tiki

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
I'm Off Then

I'm Off Then

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Perjured Farmer

The Perjured Farmer

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
The Foster Boy

The Foster Boy

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Final Countdown

The Final Countdown

1980
×
★★★
Edit this entry  
22
Opera

Opera

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Noch 'ne Oper

Noch 'ne Oper

1979
×
★★★
Edit this entry  
20
Way Out West

Way Out West

1937
×
★★★½
Edit this entry  
20
I Learned It from Father

I Learned It from Father

1964
×
★★½
Edit this entry  
20
The Chronicles of the Gray House

The Chronicles of the Gray House

1925
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Horns

Horns

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Baskin

Baskin

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Demon

Demon

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★
Edit this entry  
11
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Der Komödienstadel - Spätlese

Der Komödienstadel - Spätlese

1981
×
★★★
Edit this entry  
06
Kronprinz Rudolfs letzte Liebe

Kronprinz Rudolfs letzte Liebe

1956
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★
Edit this entry  
05
HK: Forbidden Super Hero

HK: Forbidden Super Hero

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Mordkommission Berlin 1

Mordkommission Berlin 1

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
An American Crime

An American Crime

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Roter Mohn

Roter Mohn

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dark Places

Dark Places

1973
×
★★★
Edit this entry  
28
The Superwife

The Superwife

1996
×
★★
Edit this entry