Sort by

Binder_Palogi has logged 52 entries for films during September 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★½
Edit this entry  
29
Meister des Todes

Meister des Todes

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Devil in the Flesh

Devil in the Flesh

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Orson Welles: Shadows & Light

Orson Welles: Shadows & Light

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★
Edit this entry  
27
The Spider and the Butterfly

The Spider and the Butterfly

1909
×
★★★½
Edit this entry  
26
Night of the Seagulls

Night of the Seagulls

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Edit this entry  
25
Babel

Babel

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Back on Track

Back on Track

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
God@Heaven

God@Heaven

1998
×
★★½
Edit this entry  
23
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Thread

Thread

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Oktoberfest

Oktoberfest

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Teenage Wolfpack

Teenage Wolfpack

1956
×
★★★★
Edit this entry  
19
House of 1,000 Dolls

House of 1,000 Dolls

1967
×
★★★½
Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Oktoberfest! Da kann man fest...

Oktoberfest! Da kann man fest...

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Covered with Chocolate

Covered with Chocolate

2001
×
★★½
Edit this entry  
17
The Last Post

The Last Post

2001
×
★★½
Edit this entry  
17
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
The Gate

The Gate

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
L'arbitro

L'arbitro

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thugs with No Legend

Thugs with No Legend

2013
×
★½
Edit this entry  
15
Brand of Shame

Brand of Shame

1968
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Edit this entry  
13
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Edit this entry  
13
Der Wilderer vom Silberwald

Der Wilderer vom Silberwald

1957
×
★★★½
Edit this entry  
12
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chuzpe - Klops braucht der Mensch!

Chuzpe - Klops braucht der Mensch!

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Free Fall

Free Fall

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Invention of Love

The Invention of Love

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Banklady

Banklady

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Tall Man

The Tall Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Four Bags Full

Four Bags Full

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sharknado 3: Oh Hell No!

Sharknado 3: Oh Hell No!

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Ghost Galleon

The Ghost Galleon

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Airplane II: The Sequel

Airplane II: The Sequel

1982
×
★★★★
Edit this entry  
05
Die unentschuldigte Stunde

Die unentschuldigte Stunde

1957
×
★★
Edit this entry  
04
Hair

Hair

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★
Edit this entry