Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
3 Ninjas

3 Ninjas

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Green

The Big Green

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mayor

Mayor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La Bamba

La Bamba

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
12 O’Clock Boys

12 O’Clock Boys

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raw Deal

Raw Deal

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brian's Song

Brian's Song

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mel Brooks: Unwrapped

Mel Brooks: Unwrapped

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Drumline

Drumline

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Glass Shield

The Glass Shield

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pickle

Pickle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry